Serwis szpital.strzelce-op.pl informuje, że używa plików cookie, które są zapisywane na dysku Twojego komputera. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zobacz więcej [zamknij]

77/ 40 70 244

Izba przyjęć

77/ 40 70 100

Informacja

Noworodków

 II piętro budynku głównego szpitala

Ordynator:
lek. med. Jarosław Bukowski
specjalista neonatologii i pediatrii

tel.77/40 70 156

Pielęgniarka Oddziałowa:
piel. Grażyna Strutyńska
tel.77/40 70 158

 

 


       
Doświadczony i pracujący z dużym zaangażowaniem personel oddziału sprawuje opiekę nad noworodkiem od chwili narodzin. Oddział zorganizowany w systemie rooming- in, czyli pobyt matki z dzieckiem. Propagujemy karmienie piersią.
        

       Oddział Noworodkowy posiada drugi stopień referencyjności. Oznacza to, że w oddziale jest całodobowy dyżur lekarski, odpowiednia obsada pielęgniarska oraz sprzęt zapewniający bezpieczeństwo noworodkom potrzebujacym pomocy w pierwszych dniach życia. Dysponuje 22 łóżeczkami. Rocznie opiekujemy się prawie 1000 noworodków.
        Dzięki temu, że w oddziale pracuje wyszkolony, doświadczony personel lekarski i pielęgniarski, oraz że posiadamy sprzęt medyczny i całodobową możliwość wykonania badań diagnostycznych, możemy zapewnić noworodkom urodzonym w naszym szpitalu najlepszą opiekę od pierwszych minut życia.

      Lekarze pracujący oraz dyżurujący w oddziale posiadają specjalizacje z neonatologii i pediatrii. Personel pielęgniarski to osoby o dużym doświadczeniu, umiejętności obserwacji i ciągle doskonalące się swojej dziedzinie. Dzięki temu mamy i ich nowonarodzone dzieci mogą czuć się bezpiecznie pod opieką kompetentnych i życzliwych im osób.

      W czasie pobytu w oddziale u noworodków wykonywane są niezbędne badania (w tym przesiewowe), testy (m.in. pulsoksymetryczny w celu wykrycia ewentualnej wady serca) i szczepienia.

       Noworodki wymagające leczenia i specjalistycznej opieki pozostają w oddziale razem z mamą, aż do momentu, kiedy bezpieczne i zdrowe mogą udać się do domu. W wyjątkowych przypadkach, noworodki wymagające intensywnej terapii lub interwencji chirurgicznej przekazywane są do oddziałów specjalistycznych.

       Mamy w czasie pobytu w oddziale mogą liczyć na pomoc całego personelu, pielęgniarki uczą je karmienia piersią oraz niezbędnych codziennych czynności pielęgnacyjnych, aby poczuły się pewniejsze w opiece nad noworodkiem po powrocie do domu.

       Na Oddziale Noworodkowym promowane jest karmienie piersią. Wybór należy do matki, lecz personel stara się jak najdokładniej i w przystępny sposób podać argumenty przekonujące o przewadze tego sposobu karmienia.
         Matka przebywa wraz z dzieckiem przez całą dobę w systemie „rooming-in”. Jeśli jednak istnieje taka potrzeba, może zostawić dziecko pod czujną i fachową opieką pielęgniarek.

       Mamy także możliwość kontynuacji opieki nad dziećmi z "problemami" w przyszpitalnej Poradni Patologii Noworodka, w której przyjmują lekarze z Oddziału Noworodków.