METODY ŁAGODZENIA BÓLU PORODOWEGO
Końcowym etapem każdej ciąży jest poród. O sposobie zakończenia ciąży decyduje lekarz położnik biorąc pod uwagę wskazania medyczne. Najbardziej fizjologicznym sposobem zakończenia ciąży jest poród drogami i siłami natury. Porodowi siłami natury towarzyszy ból porodowy. Jest on zjawiskiem fizjologicznym o dość złożonym mechanizmie, a każda z rodzących kobiet reaguje na ten stan odmiennie.
W naszym oddziale ginekologiczno – położniczym stosujemy następujące metody łagodzenia bólu porodowego:
Niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu porodowego:
→ utrzymanie aktywności fizycznej przez przyjmowanie pozycji zmniejszającej odczucia bólowe, w szczególności: spacer, kołysanie się, przyjmowanie pozycji kucznej lub pozycji wertykalnych z wykorzystaniem sprzętów pomocniczych, takich jak: gumowa piłka, worek sako, drabinki,
→ techniki oddechowe i ćwiczenia relaksacyjne,
→ masaż relaksacyjny,
→ ciepłe lub zimne okłady w okolicach odczuwania bólu,
→ przezskórna stymulacja nerwów,
→ immersja wodna.
Najważniejsze informacje na temat niefarmakologicznych metod niwelujących ból porodowy znajdziesz w specjalnej ulotce na oddziale i w Szkole Rodzenia. Razem z położną prowadzącą poród dokonasz najlepszego dla Ciebie wyboru.
W sytuacji, gdy niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu porodowego nie spełnią Twoich oczekiwań, lekarz ginekolog – położnik może wdrożyć:
Farmakologiczne metody łagodzenia bólu porodowego, takie jak:
→ dożylne lub domięśniowe podawanie leków p/bólowych,
→ analgezja wziewna – znieczulenie podtlenkiem azotu,
→ analgezja podpajęczynówkowa (regionalna) – polega na jednorazowym podaniu leków znieczulających
do przestrzeni podpajęczynówkowej w odcinku lędźwiowym kręgosłupa.
Musisz wyrazić pisemną zgodę. Zanim to zrobisz zapoznaj się z informacjami na temat wpływu danej metody na przebieg porodu i dobrostan płodu, a także o możliwych powikłaniach i skutkach ubocznych. Przygotowaliśmy dla Ciebie publikacje na ten temat, dostępne na oddziale i w Szkole Rodzenia. Także w drukach zgód w treści informacji z formularzem świadomej zgody podtlenkiem azotu zawarto ważne dane.
Informacje dotyczące metod znieczuleń:
Ulotka – analgezja podpajęczynówkowa