Szpitalny Oddział Ratunkowy (w skrócie SOR) – jest jednostką systemu państwowego ratownictwa medycznego funkcjonującą w ramach szpitala w oparciu o Ustawę o Państwowym Ratownictwie Medycznym.
Na SOR zatrudnieni są lekarze specjaliści z chirurgii, pediatrii, chorób wewnętrznych i medycyny ratunkowej.
Ustawowe zadania SOR to:
→ udzielanie świadczeń zdrowotnych, polegających na wstępnej diagnostyce i podjęciu leczenia w zakresie niezbędnym do stabilizacji funkcji życiowych osób znajdujących się w stanie nagłego zagrożenia życia lub zdrowia z przyczyny wewnętrznej lub zewnętrznej, a w szczególności w razie wypadku, urazu, zatrucia u dorosłych i dzieci,
→ udzielanie świadczeń zdrowotnych, w zakresie określonym w pkt. 1, poszkodowanym w stanach wyjątkowych i katastrofach,
→ dokonywanie zabezpieczenia medycznego pacjentów oraz organizowanie transportu do innych zakładów opieki zdrowotnej w razie konieczności leczenia specjalistycznego.
Szpitalny Oddział Ratunkowy wyspecjalizowany jest w reagowaniu na stany nagłe i takie, które bezpośrednio zagrażają życiu, czyli:
→ utrata przytomności,
→ zaburzenia świadomości,
→ drgawki,
→ nagły, ostry ból w klatce piersiowej,
→ zaburzenia rytmu serca,
→ nasilona duszność,
→ uporczywe wymioty,
→ gwałtownie postępujący poród,
→ ostre i nasilone reakcje uczuleniowe (wysypka, duszność) będące efektem zażycia leku,
→ ukąszenia, czy użądlenia przez jadowite zwierzęta,
→ zatrucia lekami, środkami chemicznymi czy gazami,
→ rozległe oparzenia,
→ udar cieplny,
→ wyziębienie organizmu,
→ porażenie prądem,
→ podtopienie lub utonięcie,
→ agresja spowodowana chorobą psychiczną,
→ dokonana próba samobójcza,
→ upadek z dużej wysokości,
→ rozległa rana będąca efektem urazu,
→ urazy kończyn dolnych, uniemożliwiające samodzielne poruszanie się.
Szpitalny Oddział Ratunkowy został wyremontowany w 2011 roku i wyposażony w nowoczesny sprzęt medyczny, zgodny z aktualnymi wymogami i przepisami. Służy do wykonywania zaawansowanych zabiegów ratujących zdrowie i życie.
Należy pamiętać, że Oddział Ratunkowy jest przeznaczony dla pacjentów wymagających pomocy w stanie nagłym i nie zastępuje lekarza podstawowej opieki zdrowotnej ani lekarza poradni specjalistycznej. Mając na uwadze zadowolenie pacjentów ze świadczonych usług oraz w trosce o ich czas informujemy, że osoby niebędące w stanie nagłego zagrożenia zdrowia i życia powinny zgłaszać się do Poradni Lekarza Rodzinnego.
W trakcie rejestracji na SOR w celu potwierdzenia prawa do ubezpieczenia zdrowotnego należy okazać dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem i numerem PESEL.
PACJENCIE!
CZAS UZYSKANIA POMOCY NA SOR ZALEŻY OD OCENY TWOJEGO STANU ZDROWIA
Lekarz dyżurny SOR podejmuje decyzję o przyjęciu pacjenta na Szpitalny Oddział Ratunkowy w czasie do 6 godzin.
Każdy pacjent zgłaszający się na SOR zostaje objęty jednolitym systemem TRIAGE, tzn. po przeprowadzonej wstępnej ocenie stanu zdrowia przez pielęgniarkę lub ratownika medycznego, pacjent zostaje zakwalifikowany do jednej z pięciu kategorii wyrażonych kolorami. Poszczególne kolory oznaczają stopień pilności oczekiwania na wizytę lekarską. Każdy przypisany kolor determinuje również maksymalny czas przyjęcia przez lekarza:
Następnie lekarz dyżurny podejmuje decyzję o skierowaniu pacjenta na leczenie do oddziałów szpitala lub odmowie przyjęcia do oddziału osoby niebędącej w stanie nagłego zagrożenia życia w czasie do 24 godzin.
Osoby, którym przydzielono kategorię pilności wyrażoną kolorem zielonym lub niebieskim mogą zostać skierowane do gabinetów, w których udzielane są świadczenia zdrowotne z zakresu Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ).
W takim przypadku, pacjent zgłasza się do lady pielęgniarskiej lub oczekuje na pielęgniarkę bądź ratownika medycznego. Następuje rejestracja do systemu medycznego. Pielęgniarka lub ratownik medyczny udziela informacji pacjentowi, przed którym gabinetem należy oczekiwać na wizytę lekarską.
Informacja o czasie oczekiwania na udzielenie świadczeń zdrowotnych osobom, o których mowa powyżej, jest podawana na wyświetlaczu zbiorczym umieszczonym w obszarze segregacji medycznej, rejestracji i przyjęć.